Darafelfújt
Jégbe hűtünk 4 tojás fehérjét meg két evőkanál vizet, és kemény habot verünk belőle. óvatosan, nehogy összetörjön, közé keverünk 4 evőkanál cukrot, a tojások sárgáját meg 8 evőkarnál búzadarát. Kizsírozott, kilisztezett kb. kétliteres tűzálló edénybe öntjük, és a sütőben megsütjük. Végül - a szélein körben - leöntjük egy fél liter édes, vaníliás tejjel, és a sütőbe visszatolva csak addig sütjük, míg a tejet a felfújt magába szívta. Ettől pehelykönnyűvé válik. Málnaszörppel vagy befőttel kínáljuk.
Darakoch vanília öntettel
Hozzávalók:
A tojások habját keményre felverem és óvatosan, a még forró grízhez vegyítem. A gríz felét vízzel kiöblített jénaiba öntöm (cifrázni lehet úgy, hogy a tál egyik sarka alá teszek valamit addig, amíg a másik felét is bele nem öntöm, így ferde lesz). A maradékhoz hozzákeverem a kakaót, óvatosan, ráeresztem az előzőre, hogy a határa, élesen megmaradjon. A maradékból vaníliaöntetet főzök (gőz fölött) Mindkettőt jól lehűtöm, a kochot lapos tálra borítva tortaként tálalom.
Daramorzsa
15 dkg darát leöntünk
Sütés közben gyakran kevergessük, és szedjük morzsáira. Ha készen van, mazsolát keverünk közéje és megcukrozzuk.
Dara-torta
Huszonöt deka cukrot öt tojás sárgájával habosra keverünk. Egy citrom reszelt héját, öt deka hámozott és darált mandulát, vagy mogyorót, három darab keserűmandulát és 12 deka finom búzadarát adunk a keverékbe kanalanként és egy citrom levét. Félóráig pihenni hagyjuk. Majd az öt tojás kemény habját hozzákeverjük. A tortaformát bőven kikenjük vajjal és a tésztát beleöntve, lassú tűznél megsütjük. Csak 24 óra múlva vágjuk ketté a tortát, ribizlivel megkenjük a közepét, és a másik felével beborítjuk, néhány óráig ismét pihentetjük, azután cukrozott tejszínhabbal bevonjuk és díszítjük.
Darálós keksz
Hozzávalók: 70dkg liszt, 25 dkg margarin, 25 dkg porcukor, 2 egész tojás, 2 csomag kókuszreszelék, 2 vaníliás cukor, 1 sütőpor, és annyi rum, hogy a tészta keménnyé gyúrható legyen
A lisztet a kókuszreszelékkel, a porcukorral, 1 vaníliás cukorral, a sütőporral jól elkeverjük. Majd a 25 dkg margarinnal összedolgozzuk, beleütjük a 2 tojást és kb. fél deci rumot, kemény tésztává gyúrjuk. 1-2 órára betesszük a hűtőbe, de ha előző nap este összeállítjuk, és másnap daráljuk le úgy is jó. Lényeges, hogy kemény legyen a tészta.
Összeállítjuk a húsdarálót a tésztanyomó formával, ledaráljuk a tésztát, kb. 6-
Datolya torta.
28 deka cukor. 28 deka hámozott, hosszúkásra vágott mandula, 28 deka magvától megtisztított, össze-vágott datolya s egy jó evőkanál zsemlyemorzsa, 6 tojás keményre vert habjához lesz az említett sor-rendbe keverve. Sütőlemezt vajjal jól kikenünk, s liszttel behintünk, az egész tömeget rátesszük, s lassú tűznél egy óra hosszat sütjük.
Debreceni perec
Egy kiló lisztet, 25 deka olvasztott zsírt, 3 evőkanál tejfölt, 2 dekányi élesztőt, egy kis tejjel megkelesztünk, vízzel, kevés sóval kemény tésztává dagasztjuk, kelni hagyjuk, kisujjnyi vastagságú rudakat készítünk belőle, és apró perecekre formáljuk.
Ezután tepsibe rakjuk, és lassú tűznél megsütjük.
Déltengeri álom
Elkészítési idő: 20 perc
Hozzávalók: 3 narancs, 2 alma, 1 kis üveg vagy konzervdoboz őszibarack, 2 banán, 1 csésze mandula, 50 gr darált mogyoró
A gyümölcsöntethez: 8-9 evőkanál narancslé, 2 evőkanál citromlé, 8-9 evőkanál őszibarack-lé
Elkészítése:
1. Hámozd meg a narancsokat, szedd szét gerezdekre és darabold fel kis kockákra.
2. Mosd meg és hámozd meg az almát, vágd ki a magházát, és ezt is kockázd fel, csak úgy, mint a barackot.
4. Keverd össze egy tálban a narancsot, banánt, a barackot és a mazsolát.
5. Szórd meg mindezt a mogyoróval.
6. Készítsd el az öntetet: öntsd a saláta tetejére az összekevert narancs-, citrom-, és baracklevet.
7. Takard le a tálat egy darab fóliával és tedd a hűtőszekrénybe fél órára, utána már tálalhatod is.
Diákkenyér (sokáig eláll, igen jó)
3 egész tojást 20 deka cukorral elkeverünk, majd hozzáadunk 5 evőkanál olvasztott mézet, kevés törött fahajat, szegfűszeget, 10 deka hosszúra vágott diót, 1/2 csomag Váncza-sütőport és 25 deka lisztet. Zsírozott, lisztezett tepsibe kétujjnyi vastagon téve, lassú tűznél sütjük. Hidegen szeleteljük.
Dió krém-torta
Fél kiló héjas diót megtisztítva, megdarálunk, úgyszintén 6 deka héjazott mandulát 2 egész tojással mozsárban összedörzsöljük. 12 deka cukrot 4 tojás-sárgájával s a 4 tojás habjával habosra keverünk, hozzátesszük a diótömeget és 4 deka lisztet. Vajjal jól kikent, liszttel behintett torfaformába tesszük s nem nagyon forró sütőben, de egyenletes melegnél világos barnára sütjük. Fél kiló diót megtisztítva, megdarálunk s keveset téve belőle mindig a mozsárba, egy evő-kanál tejjel összedörzsöljük. 12 deka vajat habosra keverünk, 12 deka vaníliás cukrot s a diót hozzá keverve, sima krémet készítünk. A kihűlt tortát 2-3 lapra vágjuk, megtöltjük a krémmel, s be is vonjuk avval.
Diós mézeskalács
Összeállítás: 20 perc
Sütés: 55 perc
Hozzávalók: 13 dkg rétesliszt, 15 dkg teljes kiőrlésű liszt, 1 kiskanál szódabikarbóna, 1/2 kiskanál őrölt fahéj, 1/2 kiskanál gyömbérpor, 1/2 kiskanál mézeskalácsfűszer, 6 dkg összevagdalt dió, 5 dkg barna cukor, 13 dkg olvasztott vaj, 24 dkg méz, 1 evőkanál reszelt narancshéj, 1 1/4 dl friss narancslé, 1 simára vert tojás
Elkészítése: A sütőt 160 C°-ra bemelegítjük. Egy 14 x 21 cm-es püspökkenyérformát kissé kizsírozunk, és sütőpapírral kibéleljük. A lisztet a tálba szitáljuk, és a szódabikarbónával meg a fűszerekkel összekeverjük. A többi hozzávalóval apránként eldolgozzuk. A tésztát, az előkészítet formába simítjuk, és a forró sütőbe tolva 55 percig tűpróbáig sütjük. A sütőből kivéve 3 percig a formában pihentetjük, majd rácsra vagy deszkára borítva hűtjük ki. Citromkrémmel is bevonhatjuk, de felszeletelve, vajjal megkenve is élvezhetjük.
Diós tallér
Hozzávalók kb. 60 db-hoz:
A beleforgatáshoz: 2-3 ek. kristálycukor
Előkészítés: 30 perc
Pihentetés: 2 óra
Sütés: kb. 8 perc sütőlemezenként
Elkészítés:
A diót és a mogyorót keverjük össze a porcukorral, a csokoládéval és a fűszerekkel. A tojásfehérjét verjük fel könnyű habbá. Adjuk hozzá a cseresznyepálinkát és a többi hozzávalót, és az egészet gyúrjuk össze kemény tésztává. A tésztából formázzunk 3 db kb.3 cm átmérőjű tekercset, majd forgassuk meg cukorban, utána göngyöljük fóliába, és 2 órára tegyük hideg helyre.
Melegítsük elő a sütőt 220 fokra (gáznál 5-ös fokozat), a sütőlemezt pedig béleljük ki sütőpapírral. A tekercseket szeleteljük fel
Sütőben kb. 8 percig süssük. A kész süteményt a sütőlemezről levéve hagyjuk kihűlni.
Diófondü
20 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 25 dkg darált dió,
A tejszínt és a tejet lábosba öntöm, majd felforralom. Hozzáteszem a darált diót, a cukrot, a sót, és beleteszem a 2 evőkanál tejben simára kevert burgonyalisztet. Állandó keverés közben sűrűre főzöm. Végül beleöntöm a rumot, de ezzel már nem forralom. Egy asztali spirituszfőzőn lévő nyeles serpenyőbe csorgatom. Száraz kekszet, piskótát mártogatunk
Diós csúcsok
Hozzávalók:
Tészta: 11 dkg finomra őrölt dió, 21 dkg cukor, 3 tojásfehérje, 1.5 dkg liszt, 1 vanillin cukor (dr. O.)
Krém:
Díszítés: 1 csomag tortabevonó (dr. O.), 3 dkg durvára őrölt dió
Elkészítés: A tészta alapanyagait összekeverjük a liszt kivételével, és tűzön felmelegítjük. A tűzről levéve belekeverjük a lisztet. Zsírral kikent, liszttel beszórt sütőlemezre kis halmokat alakítunk. 170°C-on 8-10 percig sütjük. A krémhez a tejszínt és a csokoládét tűzön felolvasztjuk úgy, hogy a tejszín ne forrjon. Tűzről levéve kevergetve kihűtjük. Mikor már teljesen kihűlt, robotgéppel habosra verjük, a margarint kihabosítva hozzákeverjük, legvégül a rumot adagoljuk a krémhez. Nyomózsákból kúpokat húzunk a tészták tetejére, hűtőben dermesztjük, majd olvasztott tortabevonóval leöntjük, és dióval szórjuk.
Diós karamellkrém
60 perc
Nehézség: 2
Hozzávalók: 20 dkg kristálycukor, 10 dkg darált dió,
A kristálycukrot állandó keverés közben barnára pirítom, majd egyharmad részét egy kiolajozott tányérra öntöm és hagyom megdermedni. A lábosban maradó égetett cukorra öntöm a tejet, és addig forralom, amíg az elolvad benne.
Ezután hagyom kihűlni. A tejszínből kemény habot verek, majd a por- és a vaníliás cukorral ízesítem. Végül belekeverem a már hideg karamellás tejet és a darált diót. Poharakba adagolom, a tetejére rászórom az apró darabokra tördelt karamellt.
Egyórányi hűtés után kínálom.
Diós marcipán
Hozzávalók:
Marcipánt és porcukrot összegyúrni, aztán a darált diót és a likőrt hozzáadni, kb.
Diós rolád
Négy tojássárgát fehéredésig keverünk 14 deka kristálycukorral, hozzáadunk 14 deka durvára vágott, a sütőben szárazon megpirított diót, 10 deka mazsolát (vagy 10 deka durvára vágott főzőcsokoládét) és annyi durvára tört kekszet vagy piskótát, hogy elég tömör, de formázható masszát kapjunk. (Tehetünk bele, ha gazdagabban akarjuk adni, még 10 deka vajat is.) Egy csíkban vékonyan kivajazunk egy téglalap alakú alufólia lapot, és tekercs-alakban ráfektetjük a diós masszát. A fóliába göngyölve, néhány órára a hűtőszekrénybe tesszük. A fóliából kibontva, szépen felszeletelve rakjuk tálra.
Diós tallér
Hozzávalók kb. 60 db-hoz:
A beleforgatáshoz: 2-3 ek. kristálycukor
Előkészítés: 30 perc
Pihentetés: 2 óra
Sütés: kb. 8 perc sütőlemezenként
Elkészítés: A diót és a mogyorót keverjük össze a porcukorral, a csokoládéval és a fűszerekkel. A tojásfehérjét verjük fel könnyű habbá. Adjuk hozzá a cseresznyepálinkát és a többi hozzávalót, és az egészet gyúrjuk össze kemény tésztává.
A tésztából formázzunk 3 db kb.3 cm átmérőjű tekercset, majd forgassuk meg cukorban, utána göngyöljük fóliába, és 2 órára tegyük hideg helyre.
Melegítsük elő a sütőt 220 fokra (gáznál 5-ös fokozat), a sütőlemezt pedig béleljük ki sütőpapírral. A tekercseket szeleteljük fel
Diós torta.
17 és fél deka cukor, 10 tojássárgája, kis reszelt citromhéjával habosra keverünk. 17 és fél deka finomra darált diót, 7 deka lisztet teszünk hozzá, s három részben sütjük.
Töltelék: 14 deka vaníliás cukor, 8 deka fehér darált mandula, melyet egy kanál vízzel előbb összedörzsöltünk, 4 tojás keményre vert habjába jön, ezzel a töltelékkel a torta meg lesz töltve s fölül citrom konzervvel bevonva.
Diós zabfánk (8-10 személyre)
Hozzávalók: a tésztához 15 dkg zabpehely, 5 tojás, 10 dkg margarin, 1 mokkáskanál só; a töltelékhez 20 dkg szilvalekvár, 10 dkg finomra darált dióbél, csipetnyi só.
Diós-metélt habbal
Fél liter lisztből, két egész tojással és két sárgájával tésztát gyúrunk, kinyújtjuk, rövid metéltre vágjuk, forrásban levő sós vízben kifőzzük, lyukas kanállal egy tálba eresztjük, olvasztott vajjal és mézzel elkeverjük, aztán egy lehetőleg tűzálló tálra tesszük, egy sor metéltre megtört és cukorral vegyített diót szórunk bőven, és így felváltva folytatjuk, amíg a készlet tart.
Legfelül hat tojás kemény habját tesszünk, melyben verés közben öt evőkanál vaníliás cukrot szórunk; 15-20 percig sütjük.
Dióstekercs
Tizenöt deka porcukrot hat tojás sárgájával habosra keverünk, hat tojás kemény habját, egy lapos kávéskanál daráltkávét, két evőkanál daráslisztet, 12 dkg őrölt diót könnyedén összekeverünk, zsírral kikent s lisztezett tepsiben gyors tűznél sütjük.
Töltelék: 14 dkg őrölt diót 5-6 evőkanál tejjel, 12 dkg cukorral, egy darabka vaníliával puhára főzzük. Tűzről levéve, hidegre kavarjuk, 14 deka teavajat, 5 deka porcukrot habosra keverünk; a kihűlt dióval összeadjuk, s egy likőröspohár rumot teszünk hozzá.
Máz: 10 dkg cukrot, két szelet csokoládét féldeci vízzel sűrűre főzünk, s folytonos kavarás mellett a kész tekercsre kenjük. (Előbb a krémet készítjük úgy, hogy mire a tészta kisül, a krémet hidegen tesszük bele és azonnal fölcsavarjuk, mint a piskótatekercset.)
Dobos torta 1.
6 tojássárgáját elkeverünk 12 deka cukorral nagyon habosra, hozzátesszük a 6 tojás habját és 10 deka lisztet. A tortaformának csak a lapját használjuk a tortalapok sütéséhez. Megkenjük vajjal s behintjük liszttel, 1 nagy főzőkanálnyit a keverékből a közepére teszünk, s késsel elsimítjuk. Legjobb 2 tortalapon sütni, amíg az egyik sül, a másikat készíthetjük el, sokkal gyorsabban megy. Ha a lapok mind megsültek, körül belül 8-9 lesz akkor töltelékként, megtöltjük a következő krémmel: 4 egész tojás, 20 deka cukorral habüstben a tűzhelyen nagyon habosra lesz verve, de nem szabad a tömegnek nagyon megmelegedni. 28 deka vajat habosra keverünk és 20 deka csokoládét, sütőben kissé lágyítunk. A vajhoz azután kanalankint hozzákeverjük a kihűlt tojást és lágyított csokoládét, s ha jól elvegyítettük, kis időre hideg helyre tesszük. A kihűlt lapokat megtöltjük a csokoládé krémmel, s fölül égetett cukorral vonjuk be, melyet 10 deka cukorból úgy készítünk, hogy víz nélkül olvasztjuk fel, s ha szép sötét-sárga, a tortára öntjük, s késsel gyorsan elsimítjuk.
Dobostorta 2.
Töltelék: (dobos krém):
Tészta:
A 6 tojásból, kristálycukorból, lisztből készített piskótafelvertet vajazott, lisztezett sütőlemezen vagy tepsin vékony kerek lapokra kenjük (6 lap) és sütjük. A porcukrot a tojás sárgájával simára keverjük, majd kakaóval és vajjal habos krémmé keverjük. A kisütött lapokból 5 lapot az elkészített vajkrémmel betöltjük, tetejét, oldalát vajkrémmel lekenjük, ezután hűtőszekrényben dermesztjük. A megmaradt lapot 100-
“Egérke” (almás palacsinta)
Hozzávalók: 1 tojás, 20 dkg liszt,
A hozzávalókból a szokásosnál sűrűbb palacsintatésztát keverünk, majd bő forró olajban kisütjük az “egérkéket”, őrölt fahéjjal elkevert porcukorral meghintjük és forrón tálaljuk.
Egyszerű madártej
50 perc
Nehézség: 2
Hozzávalók:
A tojásfehérjéből 5 dkg cukorral kemény habot verek, majd félliternyi forralt tejbe beleszaggatom. Ha az egyik fele megfőtt, lapátkanállal óvatosan megfordítva a másik felét is megfőzöm, ezután szűrőkanállal kiszedem a tejből, és tálra rakom. A visszamaradt tejet hozzáöntöm a többi tejhez. A tojássárgáját simára keverem a maradék cukorral, majd kevés tejet hozzáöntve, a liszttel is simára keverem. Ezután apránként hozzáöntöm a többi tejet, és kis lángon addig keverem, amíg egy kicsit megsűrűsödik. Ha kihűlt, belekeverem a vaníliás cukrot és a sót, majd tetejére teszem a főtt habgaluskákat. A hűtőszekrényben jól lehűtöm.
Eper-, szamóca-, ribizke és málnaszelet
Omlós tésztát négy-öt mm vastagságura kinyújtjuk, vajas tepsibe tesszük, lassú tűznél világossárgára megsütjük, ezen gyümölcsökből - tisztára megtisztítva - jól lecukrozva, a sült tésztára rászórjuk, és cukrozott tojáshabbal vastagon bevonjuk, és a sütőben megsütjük. A tojáshabot sütés előtt még porcukorral jól be is hintjük, hogy szebben piruljon.
Eper-krém torta.
25 deka-hámozott, darált mandula, 25 deka. cukor, 1 narancs reszelt héja és 8 tojássárgája jól elkeverve, 8 tojás keményre vert habjával s fél evőkanál zsemlyemorzsával lesz még könnyedén elvegyítve s azután tortaformában 3 egyforma részben süve. A kihűlt tortát azután a következő krémmel töltjük: 3 tojás-sárgáját 3 nagy kanál cukorral habosra keverünk, 3 nagy kanál tejjel elkeverve, gőzben sűrű krémet főzünk belőle. 18 deka vajat elkeverünk, a kihűlt krémet s 3 kanál passzírozott eperlekvárt hozzátéve egy pár csepp, színezővel rózsaszínűre festjük s a tortát megtöltve, oldalt is avval kenjük be, fölül pedig narancsjéggel vonjuk be.
Eperkúp mignon (15 darab)
Hozzávalók az indiáner felvert tésztához: 2 tojássárgája, 4 tojásfehérje, 11 dkg liszt, 6 dkg cukor, 2.5 cl víz, 15 dkg eperkrém, 15 dkg fondant
Elkészítés Az indiáner felvert tésztához a tojássárgáját elkeverjük 2 dkg liszttel és kevés vízzel. A tojásfehérjét 6 dkg cukorral habbá verjük. Az egészet fakanállal óvatosan összekeverjük 9 dkg szitált liszttel együtt. Nyomózsákból, papírral betakart sütőlemezre félgömböket formálunk, és megsütjük. Sütés után a tésztalapokra eperkrémből kis csúcsokat formázunk, majd kifagyasztás után rózsaszínű fondant-ba mártjuk.
Epres madártej
50 perc
Nehézség: 2
Hozzávalók: 40 dkg eper,
Ugyanúgy készítem, mint az egyszerű madártejet, csak amikor a vaníliás tej megfőtt, kihűtöm, és a közben turmixgépen pépesített epret, hozzákeverem. Díszítésül egy-egy szép eperszemet teszek a habgaluskákra. Málnával és szederrel is nagyon finom.
Epres tiramisu (Lajos Mari)
Hozzávalók: 15 db. 8 x 8 cm-es kockához
15 db szép epret félreteszünk a többit félbe, negyedbe vágjuk. A mascarponét habosra keverjük a porcukorral, vaníliás cukorral és az egyenként hozzáadott tojás sárgákkal. A tejszínt a habfixálóval kemény habbá verjük, és a tojáskrémhez keverjük (egy kicsit híg lesz, nem baj). A piskóta lap felével kibélelünk egy szögletes tálat, meglocsoljuk a likőr felével. A krém kétharmadát a piskóta tetejére kenjük, belenyomkodjuk az epret, majd ráborítjuk a maradék piskóta lapot, meglocsoljuk a maradék likőrrel és bevonjuk a maradék krémmel. Felkockázzuk és a kockák közepébe, tesszük a félretett epret, és 6 órára a hűtőbe tesszük. Könnyű édesség.
Erdélyi diós pogácsa
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 20-20 dkg vaj és porcukor, 15 dkg dió, 1 tojás + 3 tojássárgája, fél citrom héja, fahéj
A lisztet, vajat, porcukrot és a tojások sárgáját összegyúrjuk. Őrölt fahéjjal, reszelt citromhéjjal ízesítjük, hozzákeverjük a darált diót. Kinyújtjuk és kerek formával (nagy pogácsaszaggatóval) kiszaggatjuk. Megkenjük a felvert tojással, és kivajazott tepsiben, közép - meleg sütőben, megsütjük. Vigyázzunk, nehogy megégjen!
Eszterházi torta
Hozzávalók: 80+70+
A
Fagyasztott citromhab (4 személyre)
Hozzávalók: 3 tojásfehérje, 2 evőkanál porcukor, 1 evőkanál méz, 1 citrom leve és reszelt sárga héja, csipetnyi só.
A készítést megelőző napon hűtőszekrénybe tesszük a citromot, a mézet és a tojásfehérjéket. Másnap a kicsavart citromlevet összekeverjük a porcukorral, a mézzel és a sóval, majd hozzáadjuk a reszelt citromhéjat is. Addig keverjük, amíg a cukor egészen feloldódik a citromlében. A tojásfehérjéket keverőtálba rakjuk, pár csepp citromlével megöntözzük, majd olyan kemény habbá verjük, hogy megálljon benne a kanál. Ezután apránként, fokozatosan csorgatjuk bele a cukros citromlevet, felváltva a mézzel, és tovább verjük. Nagyon kemény, fényes habot kapunk, amelyet formába simítunk, és a mélyhűtőben félig megfagyasztunk. Tetszés szerint tálalhatjuk akár kehelypohárban, akár kisebb kompótos tálkában. Nagyon könnyű, finom édesség.
Elkészítési ideje: kb. 20 perc.
Fahéjkrém
45 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 10 dkg búzacsíra, 2 egész tojás, 5 dkg cukor,
Az egész tojásokat habosra keverem a cukorral, majd hozzáadom a lisztet, és kevés tejjel simára keverem. Ezután kis lángon, állandó keverés közben, apránként felengedve a tejjel sűrűre főzöm, majd ha langyosra kihűlt, hozzáadom a búzacsírát, a rumot meg a fahéjat. Habverővel jól felverem, és óvatosan hozzáadom a tejszínből vert kemény habot. Egy órányi hűtés után tálalom.
Fehér mandula torta
14 deka hámozott, darált mandulát, 14 deka vajat, 14 deka lisztet, 14 deka cukrot, 1 tojássárgájával összegyúrunk, és 5 részre osztva 5 egyforma lapot sütünk. Ha mind elkészült és kihűlt, megtöltjük kávé-krémmel, melyet úgy készítünk, hogy egy csésze erős feketekávét 10 deka cukorral sűrűre főzünk, s kihűlve fél liter kemény habbá vert tejszínhez keverjük, a tortalapokat megtöltjük, s fölül is bevonjuk vele az egész tortát.
Fehér püspökkenyér
Általában karácsonykor készül, mert a süteményekből sok tojás fehérje marad és azt kár kidobni.
Hozzávalók: 6 tojásfehérje, 20 dkg. porcukor, 11 dkg. rétesliszt, 10 dkg. mazsola, 5 dkg. csokoládé, 5 dkg. kandírozott gyümölcs (cukrozott), a forma kikenéséhez zsiradék
Elkészítés: A nagyon kemény habbá vert fehérjébe óvatosan hozzákeverjük a hozzávalókat (érdemes a lisztbe előre belekeverni, és úgy önteni apránként a habba), majd a kivajazott és finomliszttel megszórt püspökkenyérformába simítjuk. Úgy kell sütni, mint a piskótát.
Férfitorta
Hozzávalók: 1 csomag (40 dkg) fagyasztott leveles vajas tészta, 1 tojás
A töltelékhez:
A díszítéshez: 3 dkg vékony lapocskára vágott sós mandula, vagy durvára tört mogyoró, 16 szem konzerv gyöngyhagyma, 16 kis szelet füstölt sonka, 1 paradicsompaprika
A tészta nyújtásához: liszt
Elkészítés:
Elkészítési idő: 1 óra 20 perc
Egy szelet: 1476 kJ/353 kcal
Finn karácsonyi mézeskalács
Hozzávalók: 30 dkg margarin, 30 dkg cukor, 3 tojás, 25 dkg melasz (helyette használhatunk mézet), 2 kiskanál őrölt gyömbér, 2 kiskanál őrölt szegfűszeg, 1 kiskanál őrölt narancshéj,
A melaszt vagy a mézet és a fűszereket összefőzzük, majd hozzáadjuk a margarint, és addig keverjük a masszát, amíg ki nem hűl. Ezután felverjük a tojást, és hozzáadjuk a cukrot. A liszt egy részét összekeverjük a szódabikarbónával, majd hozzáadjuk a melaszos (vagy mézes) margarint. Végül belekeverjük a felvert tojást és a maradék lisztet. A tésztát csak egy kicsit gyúrjuk össze, majd egy éjszakára állni hagyjuk. Másnap a tésztát kinyújtjuk (a finnek mézeskalácsai vékonyabbak a nálunk szokásosnál), és tetszés szerint formákra (fenyőfa, szív, csizma stb.) szaggatjuk. A sütőben aranysárgára sütjük. (Ha a melasz helyett mézet használunk, a tészták színe világosabb lesz.)
Finom almás lepény
35 dkg lisztet fél csomag sütőporral elkeverek, elmorzsolom 15 dkg margarinnal, hozzáadom 15 dkg porcukor, 2 tojássárgája, néhány evőkanál tejföl (annyi, hogy jól formálható legyen a tészta) keverékét, és tésztát gyúrok belőle. Kettéveszem (az egyiket kicsit többre hagyom), a nagyobb darabot kinyújtom, tepsibe terítem, a tölteléket elegyengetem rajta, a másik kinyújtott tésztát ráborítom, 1 felvert tojással megkenem, megszurkálom (elég sűrűn, egyik sort jobbra, másikat balra fordított villával - így még jól is néz ki, nem csak finom!), kisütöm. Ha kihűlt, kockákra vágva tálalom. Ha van kimaradt tojásfehérje, akkor csak azzal kenem meg, a tetejét pedig megszórom kristálycukorral - így egy kicsit más jellegű, de szintén nagyon finom lesz! A töltelék: kilónyi almát megtisztítok, lereszelem, cukorral, fahéjjal ízesítve addig főzöm, amíg a levét elfövi. Még melegen (de nem forrón!) 10 dkg Ráma margarint keverek bele - ettől lesz más az íze, mint a legtöbb almás süteménynek.
Finom gyerekmézes kalács
Hozzávalók: 2 tojás sárgája, 10 dkg porcukor, 3 evőkanál méz, 4 evőkanál tej, 1 citrom héja, 5 gr szalalkáli, 10 dkg darás liszt, 30 dkg sima liszt
Tojássárgáját a porcukorral 10 percig keverjük. Hozzá adjuk a langyos mézet, a tejet, a megreszelt citrom héját és további 5- percig keverjük. Végül beleszórjuk a szalalkálival elkevert lisztet, jól összekeverjük, és a gyúródeszkán összegyúrjuk. 2 órát pihentetjük, aztán lisztezet gyúródeszkán, fél centi vastagságúra kinyújtjuk, és kis kerek kiszúróval korongokat szaggatunk belőle, tojás fehérjével megkenjük, száradni hagyjuk, ismét megkenjük tojás fehérjével és meghintjük vagdalt dióval, kikent tepsin forró sütőben sütjük. A megsült korongokat tetszés szerinti gyümölcs-ízzel, összeragasszuk.
Finom puncstorta
Elkészítés: 22 deka porcukrot és 1/2 csomag Váncza-vanilincukrot 6 tojás sárgájával 1/2 óráig habosra keverünk, azután hozzákeverünk 14 deka liszttel vegyített 1/2 csomag Váncza-sütőport és 6 tojás fehérjének keményre vert habját. A fenti piskótatészta 2/3 részét azonnal vajazott, lisztezett tortaformában közepes tűznél sütjük. Másik kisebbik feléhez még 1 szelet reszelt csokoládét adunk s így sütjük. A nagyobb, világos tésztát kihűlés után késsel három rétegre vágjuk, a középső réteget apró darabkákra szeleteljük és összekeverjük, kevés cukorsziruppal meglocsolva, a szintén darabkákra vágott csokoládés tésztával. Kitisztítjuk a tortaformát és az egyik kerek piskótalapot barackízzel megkenve, aljára helyezzük, erre a vagdalt tésztakeveréket, 2 kanál rummal meglocsolva, rakjuk, gyengén elnyomkodjuk és a másik, szintén barackízzel megkent piskótalappal befedjük. Rövid pihentetés után a formát megfordítva a tortát kicsúsztatjuk, barackízzel tetejét, oldalát megkenjük, és gyengén rózsaszínre festett cukormázzal bevonjuk. A tésztatörmelék egy részét, ha van megfelelő cukrászfestékünk, gyengén rózsaszínre is festhetjük, így egészen olyan puncstortát készíthetünk, mint a jól ismert cukrászdai készítmény.
Finom sajtos pogácsa
20 deka lisztből, 20 deka vajból, 10 deka reszelt parmezán sajtból, 10 deka reszelt emmenthali sajtból, egy késhegynyi szódabikarbónával, kis sóval és három tojás sárgájával tésztát gyúrunk. Jól kidolgozzuk, ujjnyi vastagra kinyújtjuk, kis pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, tepsibe rakjuk, a fele mennyiséget megkenjük tojássárgájával és megsütjük. Ha megsültek és kihűltek, a meg nem kent pogácsák tetejét megkenjük szardellás vajjal, vagy derbi-sajttal vagy, bármilyen puha sajttal és a megkent pogácsákat a tetejére helyezzük.
Finom piskóta
6 tojásból a szokásos módon sárga piskótát sütünk. 7 tojás fehérjéből és 25 dkg cukorból kemény habot verünk, ebbe 1 csomag mazsolát és 25 dkg darált diót keverünk, sütőpapírral bélelt tepsiben ugyanakkorára sütjük, mint a piskótát. Akkor vesszük ki a tepsiből, ha kihűlt, mert könnyen törik. A 7 tojás sárgájából, 25 dkg cukorral gőz fölött sűrű krémet főzünk, langyosra hűtjük, majd hozzáadunk 2 kanál feketekávét és 1 margarint. Most már összerakjuk a süteményünket. Alul a piskóta, erre a kávés krém, majd a diós lap következik. Végül a csokimázt kenünk a tetejére.
Flódni
Hozzávalók: a tésztához 50 dkg liszt, 20 dkg vaj vagy margarin, 10 dkg porcukor, 4 egész tojás,
25 dkg darált dió,
A tésztához valókat simára gyúrom, majd négy cipóba osztom. Két-három órán keresztül pihentetem a hűtőszekrényben. Közben elkészítem a töltelékeket. A darált mákot, a tejet, a cukrot, a reszelt citromhéjat, és a citromlevet összekeverem, majd kis lángon, állandó keverés közben addig melegítem, amíg az egész össze nem áll. Ezután belekeverem a megmosott és szárától megtisztított mazsolát. A diótöltelékhez is ugyanígy összekeverek mindent. A szilvalekvárt (ha kemény és nem kenhető), egy-két evőkanál vízzel kenhetőre keverem. Az egyik kis tésztacipót egy közepes tepsi méretére kinyújtom, majd kibélelem vele a tepsit. Rákenem a szilvalekvárt. Erre ráborítom a második kinyújtott tésztalapot, ezt a diótöltelékkel kenem meg, ezután a harmadik tésztalapot teszem rá. Végül rákenem a máktölteléket, és a negyedik lappal beborítom. Kicsit rányomkodom, majd felvert egész tojással a tetejét megkenem. Előmelegített, forró sütőbe teszem, és 8-10 percig erős lángon sütöm, ezután takarékon szép pirosbarnára megsütöm. A tepsiben hagyom kihűlni, ezután hosszúkás téglalapokat vágok belőle. Rendkívül finom, de nagyon hizlaló, kalóriadús sütemény.
Fokhagymás stangli
6 dg parmezán sajtot reszeljünk le, keverjük simára 15 dg szobahőmérsékletű vajjal, majd dolgozzunk bele 6 dg majonézt, 5 gerezd áttört fokhagymát, egy kis csokor apróra vágott petrezselymet, fél mokkáskanál szurokfüvet és negyed mokkáskanál sót. Személyenként 2–3 db stanglit (egyenes kiflit) hosszában vágjunk ketté, és vastagon kenjük meg a fűszeres krémmel.
Az összeillesztett péksüteményeket hézagmentesen tekerjük alufóliába, és grillsütőben süssük 10 percig. Ha a készülékben csak egy fűtőbetét van, akkor kb. 5 perc után forgassuk át a stanglikat, hogy a másik oldaluk is átsüljön. Végül vegyük ki a fóliából, és néhány másodpercig pirítsuk még, hogy ropogósak legyenek. Ne hagyjuk felügyelet nélkül, mert egy pillanat alatt megég. Teával fogyasztva érvényesül leginkább az íze. Szükség esetén papírba csomagolva tároljuk. Másnap grillsütőben felfrissíthetjük. Takarékoskodhatunk az alufóliával, ha csak annyi stanglit csomagolunk be, amennyi egyszerre befér a grillsütőbe, mert a visszamaradt fólia újra felhasználható.
Franciakrém
Nyolc egész tojást habverővel jól elkeverünk, egy liter tejet jó édesre, elegendő vaníliával felforralunk, ha egészen kihűlt, a tojással összevegyítjük. Egy edényben 12 deka cukrot pirítunk, azt ott szétfolyatjuk, s ebbe öntjük az előbb elkészített folyadékot. Sütőben, gőzben kifőzzük, míg kemény nem lesz, meghűlve tálra borítjuk, s hidegen tálaljuk.
Fűszeres borbarát
25 deka lisztet, 20 deka cukrot és 1 csomag Váncza sütőport gyúrjunk össze 3 egész tojással, majd egy tetézett kávéskanál tört fahéjat, fél kávéskanál tört szegfűszeget és egy kis finomra tört szerecsendiót adjunk még hozzá. Vékonyra nyújtva, különféle formákkal vágjuk ki, s enyhe tűznél süssük. Igen jó.
Géptészta vagy "darálós süti"
Hozzávalók: 40 dkg liszt, 10 dkg zsír (vagy margarin), 15 dkg cukor, 2 tojás, 2 csomag vaníliás cukor, 1/2 csomag sütőpor, csipetnyi só
Elkészítés: A lisztet a zsírral elmorzsoljuk, beletesszük a cukrot, a tojást 1 csomag vaníliás cukrot, a sütőport, a sót, összegyúrjuk. A húsdarálóból kivesszük a kést és a tárcsát, helyébe befogjuk az ún. géptészta formázót. A tésztát átdaráljuk, kizsírozott tepsibe tesszük, közepes tűznél sütjük. Ha kihűlt vaníliás porcukorral megszórjuk.
Gesztenyefelfújt (6 személyre)
Fél kiló gesztenyét meghámozunk, vízben puhára főzzük és áttörjük. Keverjük össze
Gesztenyefondü
Hozzávalók: 25 dkg gesztenyemassza,
A gesztenyemasszát lábosba teszem, ráöntöm a tejet és a tejszínt, majd állandó keverés közben felmelegítem. (Villával szétnyomkodom, hogy a gesztenye a tejben könnyebben feloldódjon.) Ha már forr, belekeverem a 2 evőkanál tejben simára kevert búzakeményítőt és felforralom. Közben kevergetem, hogy le ne égjen. A gesztenyefondüt átöntöm egy asztali spirituszfőző nyeles serpenyőjébe, és éppen csak forrásponton tartva, hosszú villával mártogatjuk bele a kimagozott, nagyszemű meggyet vagy meggybefőttet, ananászkockákat vagy piskótát.
Gesztenyekrém I.
Puhára főtt, szép nagy gesztenyét meghámozunk, szitán áttörünk, és porcukorral elkeverjük. Egy kiló gesztenyére 20-25 deka vaníliás porcukrot számítunk. Ez alatt három-négy tábla csokoládét megreszelünk, és kis vízzel elkeverjük, melybe fél rész rumot adtunk. Tortaformába teszünk egy réteg gesztenyepirét, erre egy réteg csokoládét, ismét gesztenyét és így tovább, utoljára, mikor jól elsimítottuk az egészet, levesszük a torta karikát, bevonjuk az egészet cukrozott vaníliás tejszínhabbal. Lehet ugyanazt csokoládémázzal bevonni, és tortának feladni.
Gesztenyekrém, II.
Hozzávalók: 50 dkg gesztenyemassza, 3 egész tojás,
A tojásokat habosra keverem a cukorral, majd a tejjel felengedve simára keverem, és gőz fölött sűrűre főzöm. Ha kihűlt, belekeverem a vajat. Hozzáadom a kakaóport, a nescafét, a narancshéjat és a gesztenyemasszát, ezután az egészet habosra keverem. Végül belekeverem a keményre vert tejszínhabot is, és jól lehűtve poharakban tálalom.
Gesztenyepuding
Hozzávalók: 1 zacskó vaníliás pudingpor, 25 dkg gesztenyemassza,
A pudingot előírás szerint a tejjel és a cukorral elkészítem, majd még melegen hozzáteszem a gesztenyemasszát és a rumot, ezután pedig addig keverem, amíg az egész egyneművé válik. Kivizezett talpas poharakban elosztom, majd sűrűn belenyomkodom a kimagozott meggyet. Jól behűtve, tejszínhabbal, vagy a nélkül kínálom.
Gesztenyés kifli
Hozzávalók 4-6 személyre: 1 csomag (50 dkg) mélyhűtött leveles tészta, 1 csomag (25 dkg) mélyhűtött gesztenyepüré, 10 dkg baracklekvár, 1-2 teáskanál rum, 5 dkg dió, 1 tojás.
A mélyhűtött leveles tésztát és a gesztenyepürét is hagyjuk teljesen kiengedni. Ha a gesztenyepüré már kiengedett, meglocsoljuk a rummal és elkeverjük a baracklekvárral. Az ugyancsak kiengedett tésztát egészen vékonyra (2-
Gesztenyés kocka
Hozzávalók: 2 tábla csokoládés piskótalap, 25 dkg gesztenyemassza,
A vajat a porcukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk az átpasszírozott gesztenyemasszát és a rumot. A zselatin lapot kevés melegvízben felforraljuk, és a krémhez adjuk, akárcsak a felvert tejszínhabot. Fél órára hűtőbe teszzük. Az egyik piskótalapra rákenjük a tölteléket, a másikkal befedjük. A tetejét a maradék masszával és tejszínhabbal díszítjük. Kockára vágva tálaljuk.
Gesztenyés kuglóf
Hozzávalók: 5 egész tojás, 20 dkg gesztenyepüré, 5 cl rum, 1/2 csomag sütőpor, 5 dkg reszelt tejcsoki, 18 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor,
A tojások sárgáját a gesztenyepürével habosítjuk, hozzáadjuk a reszelt tejcsokit, vaníliáscukrot, a cukor 1/3 részét, valamint az olajat és rumot. A fehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük, beleforgatjuk a gesztenyés keveréket. Beleszitáljuk a liszttel és keményítővel elkevert sütőport. Beleszórjuk a meggybefőttet, csak lazán elkeverjük, hogy ne essen össze a hab.
Olajjal kikent, morzsával beszórt formába öntjük, kb. 170 fokos sütőben tűpróbáig sütjük.
Gesztenyetorta 1.
8 tojássárgáját fél font cukorral habosra keverünk, 28 deka passzírozott gesztenyét, 2 kanál zsemlye-morzsát és a 8 tojás kemény habját keverve lassan hozzá, a tömeget 2 részben sütjük. 35 drb. gesztenyét megfőzve áttörünk, 20 deka sűrűre főzött cukorral, és kevés vaníliával elkeverjük. A tortát megtöltjük körös-körül is bekenjük, fölül pedig úgy, mint a dobostortát égetett cukorral bevonjuk.
Gesztenyetorta 2.
Hozzávalók: egy kerek vaníliás piskóta
A krémhez:
A zselatint a tasak útmutatója alapján, készítsük el,
Gesztenyetorta csokoládéval.
21 deka cukrot, 8 tojássárgája és 2 egész tojással habosra keverünk, 17 deka csokoládét sütőben puhítunk, s azután kis vaníliás cukorral s egy evőkanál rummal a tojáshoz keverjük. Megfőtt és szitán áttört gesztenyéből 28 dekát és a 8 tojás kemény habját egyidejűleg keverjük lassan hozzá. Jót kikent torta formában lassan sütjük, s másnap 3 egyforma korongra vágjuk, s a következő krémmel töltjük;
Gőzgombóc 1.
A tésztához: 50 dkg liszt, 1 dkg élesztő, 1 mk. cukor, pici só.
A töltelékhez: 30 dkg szilvalekvár.
A tetejére: 10 dkg darált mák, 10 dkg porcukor.
Az élesztőt fél dl langyos, cukros tejben elmorzsoljuk. Langyos helyen letakarva felfuttatjuk. Majd a lisztre öntjük, hozzáadunk 3-
Közepére lekvárt teszünk, majd gombóccá gömbölyítjük. Kizsírozunk egy tepsit, és egymás mellé tesszük a gombócokat. Ahol összeérnek, ott mind a kettőt megzsírozzuk. Csak annyira szabad megtölteni a tepsit, hogy kényelmesen elférjenek a gombócok. Annyi forró vízzel öntjük le, amennyi ellepi.
Előmelegített sütőben addig főzzük, míg az összes levét be nem itta. Tálalás előtt kevés forró zsírral meglocsoljuk és porcukorral elkevert darált mákkal behintve tálaljuk.
Gőzgombóc 2.
Hozzávalók: a tésztához 50 dkg liszt, 1 dkg élesztő, 1 mokkáskanál cukor, csipetnyi só; a töltelékhez 25-30 dkg szilvalekvár; a tetejére 10 dkg darált mák, 10 dkg porcukor.
Az élesztőt fél dl langyos vízben elmorzsolom, hozzáadom a cukrot, és addig kevergetem, amíg a cukor elolvad benne. Az edényt letakarom, és langyos helyen fölfuttatom. Ezután tálba szórva a lisztet, ráöntöm a megkelt élesztőt és 3-
Kinyújtom, és kb. nyolcszor nyolc centis darabokra vágom. A négyzetek közepére teszek a szilvalekvárból egy keveset, majd a tészta négy sarkát összefogva gombóccá gömbölyítem úgy, hogy a töltelékből ne látsszék ki semmi sem. Egy tepsit kizsírozok, és egymás mellé teszem a gombócokat. Ahol két gombóc összeér, ott mindkettőt megzsírozom. Csak annyira teszem tele a tepsit, hogy a gombócok kényelmesen beleférjenek. Ezután annyi forró vízzel öntöm le, amennyi ellepi, és az előmelegített forró sütőben addig főzöm, amíg az összes levét be nem szívja, illetve amíg az elfő alóla. Tálalás előtt kevés forró zsírral meglocsolom és a porcukorral elkevert darált mákkal sűrűn behintve kínálom. Bár elég munkaigényes tészta, olyan olcsó és annyira finom, hogy néha megéri a fáradságot!
Gőzgombóc meggykompóttal
Hozzávalók 6 személvre: a gombóchoz: 50 dkg liszt, kb. 10 dkg cukor, 7,5 dkg vaj vagy főzőmargarin,4,5 dl tej, 2 dkg élesztő, 1 citrom
A kompóthoz: 1 üveg (720 ml) meggybefőtt, 1 kis rúd fahéj, 1 evőkanál étkezési keményítő
A szóráshoz: őrölt fahéj, porcukor
Elkészítés: Mikrohullámú sütőben 600 watton 1 perc alatt felolvasztunk 5 dkg vajat, elkeverjük
Robotgéppel apránként összedolgozzuk a lisztet a többi hozzávalóval. Lefedjük, és 2 percig 180 watton melegítjük. A tésztát a kikapcsolt készülékben még 15 percig kelesztjük. Közben a meggyet lecsepegtetjük, levét felfogjuk. A citrom másikfelét vékonyan meghámozzuk. A meggylét felforratjuk a fahéjjal, a citromhéjjal és a citrom kifacsart levével, majd a fahéjat és a citromhéjat kivesszük. Az étkezési keményítőt simára keverjük 2 evőkanál vízzel, a léhez adjuk, újból felforraljuk és beletesszük a meggyet, majd 2 evőkanál cukorral ízesítjük.
A tésztát átgyúrjuk, 6 tömzsi rudat formálunk belőle, és csillag alakban elhelyezzük egy
Hagyományos módon: A tésztát langyos helyen 20 percig kelesztjük, átgyúrjuk, és 6 rudat formálunk belőle. Egy kerek formát kikenünk olvasztott vajjal, belerakjuk a rudakat, 15-20 percig kelesztjük, majd ráöntjük a maradék meglangyosított tejet. Előmelegített sütőben (200 fokon) kb. 30 percig sütjük.
Grillázs torta.
25 deka mandulát leforrázva, megtisztítunk, jól megmosva, leszárítjuk. Mindegyiket kettéválasztva nagyon vékonyra szeleteljük fel. 25 deka törött cukrot tűzön, egy tiszta lábosban víz nélkül olvasztunk, s ha még egész világossárga, a mandulát, melynek nagyon száraznak kellett lenni, mikor összevágtuk, beletesszük gyorsan, de azért jól elvegyítjük a cukorral s egy vajjal jól bekent deszkán, vajjal bekent nyújtófával kinyújtjuk. Tortaformába emeljük, melyet előzőleg szintén kikentünk vajjal s azután egy citrom segítségével belenyomkodjuk, formába. Ha megkeményedett, kiborítjuk, belsejét cukrozott tejszínhabbal megtöltjük.
Grízganca
Közepesen kemény tejbegrízt főzök, és egy kicsit pihentetem. Közben zsemlemorzsát pirítok, a szokott módon, és egy tál alját meghintem a cukrozott morzsával. Erre szaggatom a közben már megkeményedett grízt, szépen egymás mellé, evőkanállal. Minden sor közé morzsát szórok, és lekvárral is megkenem a sorok közeit. Addig rakom, amíg a hozzávalók el nem fogynak. A morzsát vaniliás cukorral is ízesíthetem. tetejére morzsa kerüljön, jól megcukrozva. Vagy aki szereti, vaniliás cukorral elkevert tejföllel is meglocsolhatja.
Gundel palacsinta
Palacsintatészta:
Rozsdamentes habüstben az egész tojásokat felütjük, hozzáadjuk a hideg tejet, csipetnyi sót és kevés porcukrot. Habverő segítségével simára keverjük. Állandó keverés mellett fokozatosan hozzáadjuk a szitált lisztet, ügyelve arra, hogy ne csomósodjon össze. Így egy sűrű palacsintatésztát kapunk. Ha a palacsintatésztát sűrűnek találjuk, állandó keverés mellett szódavizet adunk hozzá. Palacsintasütőben olajat vagy zsírt hevítünk, és vékony palacsintákat sütünk, melyet tányérra, egymásra felhalmozzuk.
Töltelék:
Csokoládémártás:
A darált diót összekeverjük a forralt tejjel, a rumban áztatott mazsolával és porcukorral. A palacsintákat megtöltjük, háromszögletűre hajtjuk, tűzálló tálra helyezzük, és rummal ízesített forró csokoládémártással bevonjuk. A porcukrot a tojássárgájával elkeverjük, hozzáadjuk a tejet, a darabokra tört csokoládét, a kakaóport, a tejszínt és a vaníliarudat. Habüstben vízfürdőben, állandó keverés mellett felfőzzük. A vízfürdőből kivéve rummal ízesítjük.
Gundel-palacsinta
(ahogy Gundel Károly megalkotta)
A töltelékhez:
A csokoládémártáshoz:
12 db palacsinta: 2 tojás,
Előző nap áztassuk rumba a mazsolát, a hajszálvékony csíkokra vágott cukrozott narancshéjat.
Másnap a töltelékhez megdaráljuk a diót, ne lisztfinomságúra, de ne is túl gorombára. A tejszínt felforraljuk, hozzátesszük a diót, cukrot, leheletnyi fahéjat, a leszűrt mazsolát és a narancshéjat. 1-2 percig (szükség esetén kevés tejet adva hozzá) főzzük, míg kenhető pép lesz. Ha kissé lehűlt elkeverjük benne a rum felét.
Ezután 12 palacsintát sütünk. A tölteléket 1-1 csíkban rárendezzük, henger alakúra felcsavarjuk, meleg helyen tartjuk.
A mártáshoz: a csokoládét felolvasztjuk, a tejszínből kemény habot készítünk, a tejet cukorral, vaníliával felforraljuk.
A tojássárgákat a cukorral, majd a kakaóval, a liszttel, hideg tejjel habosra keverjük habverővel. Hozzávegyítjük a csokoládét, majd vékony sugárban, habverővel gyorsan keverve fokozatosan adagoljuk hozzá a forró tejet. Mérsékelt tűzön forrpontig melegítjük, de forralni nem szabad. A tűzről levéve még egy ideig kevergetjük, majd hozzáadjuk a többi rumot.
A megtöltött palacsinták mindkét oldalát egy serpenyőben a vajon ropogósra pirítjuk és tűzálló, előmelegített tálra téve, a forró mártást a tálalás pillanatában öntjük rá.
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Real Cialis No Generic [url=http://cheapciali.com]cialis[/url] Cialis Canada Order Fastesr Shipment
Priligy Mexico Costo MatOptits
(MatOptits, 2018.08.29 04:26)